Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych "DAR" w Jantarze

O Stowarzyszeniu Działalność Wspierają nas Jak nam pomóc Kontakt

Projekt "Aktywni z Tradycją"

Projekt "Aktywni z Tradycją"

Cel projektu:
Pobudzanie aktywności zawodowej i społecznej 15 osób niepełnosprawnych przy wykorzystaniu zasobów kulturowych i przyrodniczych regionu.

Cele szczegółowe:
  • zdobycie przez 15 osób niepełnosprawnych umiejętności zawodowych powiązanych z tradycja regionu
  • zwiększenie aktywności życiowej i społecznej osób niepełnosprawnych
Czas realizacji projektu:
01.02.2012- 30.06.2012

Grupa docelowa:
15 osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Stegna

Działania realizowane w trakcie projektu:
Projekt obejmował cykl 64 godz. zajęć zawodowych z rękodzieła, które wykorzystują historię i tradycję regionu.
Zajęcia obejmowały będą:
  • zajęcia stolarskie z wykonania kopii domu podcieniowego,
  • zajęcia stolarskie z wykonania szkieletu domu żuławskiego wraz z przykładową aranżacją wnętrza budynku,
  • zajęcia dotyczące charakterystycznych elementów domu podcieniowego i zabytków regionu,
  • zajęcia z wykonywania pamiątek morskich,
  • zajęcia z wykonywania upominków regionalnych,
  • zajęcia z przyrządzania potraw kuchni regionalnej.
Projekt umożliwia rozwój umiejętności zawodowych związanych ze specyfiką regionu poprzez zajęcia zawodowe z wykorzystaniem istniejącej tradycji jak również spójności społecznej poprzez zmianę postrzegania osób niepełnosprawnych przez lokalna społeczność.

Projekt współfinansowany jest przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Przebieg projektu

Zajęcia stolarskie z wykonania kopii domu podcieniowego:

Najbardziej charakterystycznymi zabytkami Żuław są domy podcieniowe. Są to duże budynki o drewnianej konstrukcji szkieletowej, z pięknie zdobionymi szczytami złożonymi z szachownicy słupów, rygli i zastrzałów wypełnionej układaną dekoracyjnie drobną cegłą, tzw. "holenderką". Cechą, która stanowi o ich wyjątkowości jest podcień, czyli wysunięte piętro oparte na drewnianych filarach. Podcień początkowo pełnił, jak reszta poddasza, funkcję magazynową. Przechowywano tam najczęściej worki ze zbożem transportowane przy pomocy żurawia przez właz w podłodze bezpośrednio z wozu. Z czasem pomieszczeniom tym nadawano charakter mieszkalny i użytkowano je w cieplejszych okresach, lub w razie podtopień. Domy podcieniowe ustawione podcieniami do drogi, niekiedy na całej długości wsi, tworzyły powtarzającymi się rzędami słupów wyjątkowo efektowną zabudowę. Dom podcieniowy wybudowany dla Wilhelma Classena w 1840 r. następnie był własnością rodziny Dyck. Zbudowany na kamiennych fundamentach, drewniany, zrębowy, z węgłami przesłoniętymi deską imitująca pilaster toskański. Ryglowa wystawka wsparta na 6 czołowych i 2 bocznych stylizowanych kolumnach kompozytowych. Obecnie zamieszkuje go sołtys Nowej Kościelnicy. Prace nad domem obejmowały: projekt domu żuławskiego, przygotowanie materiału i jego obróbka, składanie domu z przygotowanych elementów, szlifowanie, rzeźbienie, malowanie, lakierowanie oraz dekorowanie.


A oto efekty pracy:

 

Zajęcia stolarskie z wykonania szkieletu domu żuławskiego wraz z przykładową aranżacją wnętrza budynku

Prace nad domem obejmowały: projekt domu żuławskiego i jego pomieszczeń, przygotowanie materiału i jego obróbka, składanie domu z przygotowanych elementów, szlifowanie, rzeźbienie, malowanie, lakierowanie, przygotowanie mebli i dekoracji ( obrazy, ręcznie tkane dywany ,kafle, lustra, piece, kosze, worki, zasłony, itd.) do wnętrza domu i ich montaż.

Uczestnicy projektu podczas pracy nad domem i jego wnętrzem:


A oto efekty pracy:

 
   

Zajęcia dotyczące charakterystycznych elementów domu podcieniowego i zabytków regionu

W ramach projektu wykonano: kołyski, zegary mennonickie, kopię szafy, szafę słupek, skrzynię mennonicką, kopię wiatraka "koźlaka"

Tak pracowaliśmy:A oto efekty naszej pracy:Zajęcia z pamiątek morskich

Podczas zajęć wykonano różne pamiątki związane z regionem m.in. domki morskie, domi na klucze, ryby na podstawce,ramki, obrazki morskie, naczynia szklane, szkatułki, statki, szkatułki itd.

Oto jak pracowaliśmy:A to efekt naszej pracy:Zajęcia z upominków regionalnych

W ramach zajęć wykonano m.in. torby z nadrukiem, kubki z charakterystycznymi elementami regionu, obrazy na szkle, koszulki z regionu, widokówki, drzewka szczęścia, korale z bursztynu, obrazy na płótnie itd.A oto nasze prace:Zajęcia z kuchni regionalnej

W ramach zajęć opracowano książkę kucharską z charakterystycznymi potrawami kuchni żuławskiej i mennonickiej. W ramach projektu powstały: hut spot, skrzydełka w miodzie po mennonicku, smalec mennonicki, śledzie po żuławsku, łosoś surowy z cebulką po żuławsku, sałatka jarzynowa ze śledziem po żuławsku, ciasto drożdżowe ze śliwką po mennonicku, pierożki z kaszy gryczanej, stamppot, kopytka z boczkiem po żuławsku, ziemniaki dauphine, bułeczki ćwibakowe, ser jabłkowy, wortelstamp, kotleciki z kaszy po żuławsku, podpłomyk "Nędza", Purce, jabłecznik mennonicki, holenderskie hachee, zupa rybna, poffertjes, duszone pory, zupa jarzynowa z serem, "płonący piorun", suszenie owoców (jabłka) i mięty, konfitury z truskawek, śliwek, czereśni itd.

Tak pracowaliśmyA oto nasze potrawy:WYCIECZKA DO FROMBORKA

Na zakończenie projektu beneficjenci pojechali na wycieczkę integracyjną do Fromborka. Przepłynęli statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka, zwiedzili wzgórze katedralne z Bazyliką, Planetarium, muzeum oraz wieżę widkową. Zapoznali się z historią, kulturą i tradycja sąsiedniego regionu.


(8 zdjęć)

WYSTAWA PROJEKTU

Dnia 28 czerca w godz. 11.00 do 16.00 odbędzie się wystawa projektu "Aktywni z tradycją" w budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jantarze. Serdecznie zapraszamy.

A tak było podczas wystawy:


(20 zdjęć)

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.